مشارکت بخش خصوصی در مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

مشارکت بخش خصوصی در مسکن ملی

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از تامین و شناسایی ۳۶ هزار هکتار زمین برای ساخت ۱.۶ میلیون واحد تاکنون خبر داد.
به گزارش «خانمان» ارسلان مالکی، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن و معاون وزیر راه و شهرسازی، درخصوص میزان تامین زمین در طرح‌های مختلف نهضت ملی مسکن گفت: تاکنون بالغ بر ۵۲ هزار هکتار زمین را توانسته‌ایم تأمین کنیم که ۳۶ هزار هکتار آن واقع در حریم شهرها هستند که توانستیم آن‌ها را به محدوده شهرها الحاق کنیم. 

 شهرک‌سازی، از سیاست‌های دولت سیزدهم
وی با اعلام اینکه یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم شهرک‌سازی است، توضیح داد: اراضی که خارج از شهرها شناسایی و به عنوان یک شهرک مستقل برای سکونت در نظر گرفته می‌شود و تاکنون ۱۶هزار هکتار در قالب شهرک‌سازی مصوبه از شورای عالی شهرسازی و معماری دریافت کرده است.

 کمبود زمین در برخی مناطق
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در پاسخ به اینکه چه میزان زمین مورد نیاز است، گفت: همه‌ ۴ میلیون مسکن در طرح نهضت ملی برای اراضی دولتی در نظر گرفته نشده است. آنچه برنامه‌ریزی شده این است که در برنامه اولیه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر باید در اراضی دولتی ساکن شوند و ما تاکنون برای بیش از این میزان تامین زمین انجام داده‌ایم. در ثبت‌نامی که در طرح نهضت ملی مسکن انجام شد، در بعضی مناطق بیشتر از میزان اعلامی، زمین نیاز داریم که ملزم هستیم برای همه ثبت‌نام کنندگان تأمین زمین انجام شود.

 ۴۵ هزار هکتار زمین مورد نیاز است
این مقام مسئول افزود: اگر ۱.۲ میلیون واحد و ۶۰۰ هزار شهرهای جدید را که باید تأمین زمین آن‌ها طی ۴ سال انجام شود، حساب کنیم، با تراکم ۴۰ واحد در هکتار حدود ۴۵ هزار هکتار زمین مورد نیاز است که اکنون ۳۶ هزار هکتار تأمین شده است. ۲۳ هزار هکتار هم در مراحل الحاق قرار دارد.
 چالش‌های تامین زمین و راهکارها
وی با اشاره به مشکلات تأمین زمین گفت: در برخی از شهرها هیچ‌گونه زمین دولتی وجود ندارد و اراضی مردمی هم، اراضی درجه یک و دو کشاورزی هستند که برای استفاده از آن‌ها ممنوعیت قانونی داریم. در بعضی از شهرهای شمالی مانند رامسر و تنکابن و برخی از شهرهای دامنه‌های زاگرس مانند سنندج، نتوانستیم اراضی دولتی را به میزان متقاضیان شناسایی کنیم.
مالکی ادامه داد: یکی از راه حل‌هایی که در شهرهایی که دولت محدودیت تأمین زمین دارد، مشارکت با بخش خصوصی است که ممکن است بنیادها باشند یا مردمی که در آن شهرها اراضی در اختیار دارند. تاکنون ۱۷ هزار هکتار با بخش خصوصی به توافق رسیدیم که مراحل را طی می‌کند تا بتوانیم از این اراضی استفاده کنیم. ما روش‌های مختلف حتی خرید زمین را انجام می‌دهیم تا تأمین زمین انجام شود. تاکنون زمین مورد نیاز ۳۷۱ هزار واحد ویلایی یا گروهی واگذار شده است. در شهرهایی که تقاضا با تأمین زمین نسبت مناسبی داشته باشد، اولویت با ویلایی‌سازی است. در خراسان جنوبی و یزد بیشترین میزان ویلایی‌سازی انجام خواهد شد.
 امکان تغییر کاربری زمین‌های غیرمسکونی
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: به غیر از امکان خرید زمین، در قانون این امکان ایجاد شده که در صورت تامین سرانه شهر امکان تغییر کاربری زمین‌های غیرمسکونی فراهم شده است. مسئله دیگر بازپس‌گیری اراضی است که در گذشته دولت واگذار کرده، اما هیچ پروژه‌ای در آنها انجام نشده است. در قانون تاکید شده که این زمین‌ها شناسایی و پس گرفته شوند.
مالکی گفت: تاکنون در سامانه نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار خانواده ثبت‌نام کرده‌اند و شاید شرط محل سکونت باعث شده است در آن شهرها شرایط آن‌ها به تایید برسد. زیرا یکی از الزامات این است فردی که تقاضای زمین می‌کند، باید پنج سال سابقه سکونت داشته باشد.

 شناسایی ظرفیت ۸۴ هزار هکتاری زمین 
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن همچنین در ادامه اظهارات خود، از بررسی آخرین وضعیت الحاق‌ زمین در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت در سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد و گفت: میزان زمین‌های شناسایی شده را ۸۴ هزار و ۸۸۰ هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن عنوان کرد. وی با اشاره به ظرفیت شناسایی شده ۸۴ هزار و ۸۸۰ هکتار زمین در طرح نهضت ملی مسکن گفت: از این میزان زمین بخشی از اراضی الحاق شد و بخش دیگر در مرحله طی مسیر الحاق قرار دارد.
مالکی با مقایسه این آمار با کل ۵۹۰ هزار مسکن مهر و بررسی آن در سازمان ملی و زمین و مسکن، آن را اقدامی قابل توجه عنوان کرد و افزود: وضعیت الحاق‌ها در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت مورد بررسی قرار گرفته است.
به گفته مالکی ۸ هزار و ۸۴۸ هکتار مراحل الحاق را به طور کامل طی کرده و ۳ هزار و ۷۶۰ هکتار به شورای عالی معماری و شهرسازی رسیده است. همچنین ۳ هزار و ۲۷۷ هکتار در دستور کار شورای برنامه‌ریزی استانداری‌ها قرار دارد.

 وضعیت تکمیل مدارک زمین‌ها
 مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، آمار مربوط به تکمیل مدارک زمین را اعلام کرد و گفت: منتظر استعلامات ۴ هزار و ۳۲۸ هکتار هستیم که اقدامات مرتبط صورت گیرد و در مسیر واگذاری قرار گیرد.
وی تأکید کرد: در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت به استان‌ها تفویض اختیار شده و صفر تا صد در استان انجام می‌شود. در این راستا ۱۳۱ ابلاغ مشروط ثبت شده، ۴۲۷ هکتار به شورای برنامه‌ریزی رسیده و ۴ هزار و ۱۶۳ هکتار منتظر تکمیل استعلامات است.
مالکی در پایان با بررسی وضعیت نهضت ملی مسکن استان‌ها اظهار کرد: درمجموع ۸ هزار هکتار منتظر تکمیل مدارک است.