کوتاهی بانک‌ها  در اعطای تسهیلات مسکن

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس انتقاد کرد:

کوتاهی بانک‌ها در اعطای تسهیلات مسکن

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ابلاغ نشدن آیین‌‌‌‌‌نامه اعطای وام مسکن روستایی از سوی بانک مرکزی با وجود ابلاغ از سوی دولت انتقاد کرد.
حسین جلالی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره دلیل تاخیر دیرهنگام آیین‌‌‌‌‌نامه اعطای وام ۳۵۰ میلیونی مسکن روستایی گفت: متاسفانه ما بانکداری در کشور نداریم و فقط بنگاه‌‌‌‌‌داری داریم. علیرغم تذکر رئیس جمهور به بانک‌ها که اعلام شد بانک‌هایی که در راستای اعطای تسهیلات به مردم کوتاهی می‌کنند، باید مواخذه شوند، همچنان بانک‌ها به رویه خود ادامه می‌دهند و حتی همین آیین‌‌‌‌‌نامه اعطای وام مسکن روستایی را هم ابلاغ نمی‌کنند. وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی باید به این نحوه و عملکرد بانک‌ها ورود کنند.

  بانک‌ها هیچ تسهیلاتی پرداخت نمی‌کنند
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: به عنوان مثال در زمینه وام ازدواج بانک‌ها همچنان استنکاف می‌کنند و وام ازدواج را پرداخت نمی‌کنند و یا حتی در حوزه وام‌های جوانی جمعیت و فرزندآوری هم وام‌های لازم را پرداخت نمی‌کنند.
جلالی در ادامه افزود: در استان حوزه انتخابیه من بانک‌ها هیچ گونه تسهیلاتی پرداخت نمی‌کنند، در حوزه مسکن روستایی مدام می‌گوییم که روستاییان از روستاها مهاجرت نکنند، در روستاها بمانند، باعث رشد و رونق تولید در روستاها باشند، با مهاجرت به شهرها برای آنها مشکل و معضل ایجاد نکنند، ولی وام روستایی را تعطیل کرده‌اند.
این نماینده مجلس یازدهم بیان کرد: مدارس در استان‌‌‌‌‌ها از کیفیت پایینی برخوردار هستند، درمان ضعیف است و هیچ بویی از عمران و آبادانی هم در روستاها نیست. در این شرایط مردم روستایی مجبور هستند از روستاها فرار و به شهرها مهاجرت کنند.
جلالی در ادامه بیان کرد: مردم روستا هم دوست ندارند که اجاره‌‌‌‌‌نشین و حاشیه‌‌‌‌‌نشین شهرها شوند، ولی باید حمایت لازم از آنها صورت بگیرد. بانک مرکزی باید پاسخ شفاف و روشن درباره این نحوه عملکرد خود و ابلاغ نشدن آیین‌‌‌‌‌نامه اعطای وام مسکن روستایی داشته باشد.

  شرایط دشوار اعطای وام مسکن به روستاییان
این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: دولت درخصوص تعیین تکلیف بانک‌ها باید ورود جدی داشته باشد و تکلیف ما با بانک‌ها باید روشن شود. بانک‌ها تا چه حد می‌خواهند ثروت‌اندوزی کنند و سود ببرند و توجهی به وضعیت مردم نداشته باشند و همچنان قوانین مصوب دولت و مجلس را اجرایی و عملیاتی نکنند؟
جلالی در ادامه بیان کرد: حتی وقتی می‌خواهند وام را پرداخت کنند، آنقدر شرایط سخت برای مردم تعیین می‌کنند که مردم از خیر گرفتن وام می‌گذرند و منصرف می‌شوند. حتی برای اعطای وام مسکن به روستاییان در صورتی که باید شرایط را تسهیل کنند، به حدی شرایط را سخت می‌کنند که آنها نمی‌توانند این وام را دریافت کنند.

  بانک مرکزی آیین‌‌‌‌‌نامه وام مسکن روستایی را ابلاغ کند
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه به خبرگزاری موج گفت: مگر ما چقدر کارمند داریم که بانک‌ها حتی از روستاییان می‌خواهند که برای ضامن کارمند معرفی کنند. مسئله بانک باید در کشور ما یک بار برای همیشه حل شود و این رو هم مقام معظم رهبری بر آن تاکید کردند و به بانک‌ها اعلام کرده‌اند که بنگاه‌‌‌‌‌داری نکنند.
وی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر هم بانک مرکزی آیین‌‌‌‌‌نامه اعطای وام مسکن روستایی را ابلاغ نکرده که باعث بروز مشکلات بیشتری به مردم روستایی می‌‌‌‌‌شود. بانک مرکزی هر چه زودتر باید این آیین‌‌‌‌‌نامه را ابلاغ کند و در غیر این صورت مجلس از ابزارهای نظارتی خود استفاده خواهد کرد.