ساخت شهرک‌های ساحلی آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی:

ساخت شهرک‌های ساحلی آغاز می‌شود

وزیر راه و شهرسازی از اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در منطقه مکران خبر داد و گفت: هم‌اکنون یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد نهضت ملی در قالب‌های مختلف در شهرها و روستاها در حال اجرا است. عملیات ساخت شهرک‌های ساحلی نیز از سال آینده آغاز می‌شود.
به گزارش «خانمان» مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی روز دوشنبه در حاشیه نشست مشترک معاونان هماهنگی، امور عمرانی استانداری، مدیران کل راه و شهرسازی و مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران، گفت: یکی از طرح‌های مناسب و کارشناسی شده، ایجاد و احداث ۲۷ شهرک ساحلی جدید است که هدف‌گذاری ایجاد آن انجام شده است.

 مکان‌‌یابی شهرک‌‌های ساحلی انجام شد
وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مکان‌‌یابی ۲۷ نقطه شهرک ساحلی در منطقه مکران، ملاحظات زیست‌محیطی، پدافندی، امنیتی و سایر موارد را دارد، توضیح داد: ۲۷ نقطه ساحلی در کمیته فنی و شورای برنامه‌ریزی چهار استان از جمله بوشهر، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید. 
وی تاکید کرد: هم‌اکنون این ۲۷ نقطه ساحلی در مرحله ارائه و طرح در شورای‌عالی شهرسازی و معماری برای تصویب نهایی قرار دارد.

 بررسی همه‌جانبه ۲۷ منطقه ساحلی
بذرپاش با تاکید بر اهمیت بررسی همه‌جانبه این ۲۷ منطقه ساحلی گفت: در برنامه است تا حداکثر طی یک ماه آینده مکان-یابی ۲۷ نقطه شهرک ساحلی جنوب، که مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان را دارد، در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارائه و مصوب شود.
عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: در کنار تصویب ایجاد ۲۷ شهرک ساحلی، طرح جامع تمامی این شهرها تهیه خواهد شد که مقرر است با مشارکت وزارت راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید و استانداری‌ها، این کار انجام شود.

 اجرای طرح «هم‌پیوندی» در استان‌های فاقد ساحل 
بذرپاش با اشاره به طرح «هم‌پیوندی» که مربوط به استان‌های فاقد ساحل است، گفت: در این طرح، استان‌‌های فاقد ساحل از مواهب دریا بهره‌مند خواهد شد.
به گفته وی، در مرحله بعد از تصویب در شورای‌عالی شهرسازی و معماری، طرح «هم‌پیوندی» استان‌های فاقد ساحل در هر کدام از استان‌ها تکمیل می‌شود و در اتاق بازرگانی، در نشست بازرگانان و فعالان اقتصادی استان مطرح و جذب سرمایه انجام می‌شود.

 آمادگی شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری در مکران
وزیر راه و شهرسازی افزود: هم‌اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولیدی و بازرگانی برای سرمایه‌گذاری در منطقه مکران اعلام آمادگی کردند. حتی در سفرهایی که به کشورهای منطقه انجام شد، کشورهای همسایه برای سرمایه‌گذاری در مکران، اعلام آمادگی کردند.
بذرپاش گفت: کمیته‌ای در وزارت راه و شهرسازی برای ارزیابی پیشنهادات سرمایه‌گذاری در مکران تشکیل شده است که در حال ارزیابی پیشنهادها هستند. عملیات ساخت شهرک‌های ساحلی نیز از سال آینده آغاز می‌شود.
بذرپاش گفت: با توسعه زیرساخت‌ها تلاش می‌کنیم تا سرمایه‌گذاران بیشتری در مکران مشارکت داشته باشند.

 1.9 میلیون مسکن ملی در حال ساخت است
وی درباره وضعیت طرح نهضت ملی مسکن ادامه داد: هم‌اکنون یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن با مدل‌های مختلف در حال ساخت است.