مشارکت تعاونی‌ها در توسعه نهضت ملی مسکن

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:

مشارکت تعاونی‌ها در توسعه نهضت ملی مسکن

طبق قانون اساسی کشور داشتن مسکن حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت‌ها طبق این اصل موظف به تامین مسکن شده‌اند. در اصل ۳۱ قانون اساسی دولت موظف است با رعایت اولویت برای اقشار نیازمند، به ویژه کارگران و روستانشینان زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.
بر اساس اعلام مسئولان وزارت تعاون، در طرح نهضت ملی مسکن، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب تعاونی‌ها ساخته خواهد شد و تعاونی‌ها بر اساس قیمت تمام شده واحدهای ساخته را تحویل متقاضیان می‌دهند و مبنا ارزش روز نیست.

 طرح‌‌‌‌‌های مسکن‌‌‌‌‌سازی دولتی
طی سال‌های گذشته و در راستای تامین مسکن برای خانوارها طرح‌های مختلفی برای خانه‌دار کردن اقشار جامعه پیش‌بینی شده که از جمله آنها طرح مسکن مهر و طرح مسکن ملی بوده است. به موازات اجرای طرح مسکن ملی، طرح مسکن کارگری و ساخت مسکن در شهرک‌های صنعتی نیز در دستور کار قرار گرفت.
دی ماه سال ۱۳۹۸ تفاهم‌نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری‌‌‌‌‌بگیران بین وزیران وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی منعقد شد. همچنین تفاهم‌نامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرک‌های صنعتی میان اتاق تعاون و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید.

 مسکن در دولت سیزدهم
دولت سیزدهم اما با هدف‌‌‌‌‌گذاری ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال و ساخت ۴ میلیون واحد تا پایان دولت، طرح نهضت ملی مسکن را کلید زد و این طرح به عنوان طرح ویژه دولت به اجرا درآمد.
در دولت سیزدهم تعداد واحدهای مسکونی برای کارگران و بازنشستگان و مستمری‌‌‌‌‌بگیران افزایش یافت و به ۴۰۰ هزار واحد رسید، به نحوی که وزارت کار تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت راه و شهرسازی به امضا رساند که به موجب این تفاهم‌نامه در مرحله نخست شناسایی، پالایش و اولویت‌‌‌‌‌بندی متقاضیان مسکن واجد شرایط از جمله کارگران صورت گیرد.

 ساخت ۴۰۰ هزار مسکن ارزان قیمت
بر اساس اعلام معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت در قالب طرح جهش مسکن و طی مدت چهار سال احداث خواهد شد.
مهدی مسکنی با تاکید بر تعهد ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در قالب تعاونی‌ها در طرح نهضت ملی مسکن گفت: تعاونی‌ها بر اساس قیمت تمام‌‌‌‌‌شده مسکن را تحویل متقاضیان می‌دهند و مبنا ارزش روز نیست. این اصلی‌‌‌‌‌ترین تفاوت مدل ساخت تعاونی‌ها با مدل پیش فروش و سایر روش‌ها است.

 جزئیات ساخت مسکن توسط تعاونی‌ها
وی در توضیح جزئیات ساخت مسکن توسط تعاونی‌ها در طرح نهضت ملی مسکن گفت: در حال حاضر سه نوع تعاونی شامل تعاونی متعارف، تعاونی مسکن مهر و تعاونی جهش ملی مسکن داریم که تعاونی‌های جهش مسکن به تازگی در دولت سیزدهم شکل گرفته‌اند و این تعاونی‌ها می‌توانند در توسعه طرح نهضت ملی مسکن مشارکت داشته باشند.
معاون وزارت کار و تعاون با اشاره به ساخت و تحویل تعدادی‌ از واحدهای نهضت ملی مسکن توسط تعاونی‌ها گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات تعاونی‌ها در حوزه ساخت مسکن، تخصیص زمین است. این موضوع به دولت اعلام شده و قطعا متناسب با زمین‌هایی که در اختیار ما قرار می‌گیرد، نسبت به ساخت مسکن اقدام می‌کنیم.
طبق اظهارات مسکنی؛ طی تفاهم‌نامه‌ای که میان وزارت تعاون و شهرداری تهران به امضا رسیده از ظرفیت بافت‌های فرسوده و ناپایدار جهت ساخت مسکن توسط تعاونی‌های مسکن محلات استفاده خواهد شد.

 تغییر اساسنامه تعاونی‌های جهش مسکن
وی همچنین از تغییر اساسنامه تعاونی‌های جهش مسکن خبر داد و گفت: بر این اساس کف و سقف مواد ۶ و ۲۰ قانون تعاون را رعایت کردیم و مقرر شد که کف تعداد اعضای تعاونی ۳۰ نفر و سقف آن ۲۰۰ نفر باشد. ممکن است برخی تعاونی‌ها بالای دو هزار نفر عضو داشته باشند که به سمت خرد کردن تعاونی رفته‌ایم و آنها را در قالب تعاونی‌های ۲۰ نفره ساماندهی کرده‌ایم.
بر اساس آمار بیش از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تعاونی مسکن در کشور وجود دارد که بستر خانه‌دار شدن آحاد جامعه را فراهم کرده‌اند. در تعاونی‌های مسکن نگاه سودآوری حاکم نیست و مسکن با قیمت تمام شده و کیفیت قابل قبول ساخته و در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود.
به اعتقاد کارشناسان اجرای طرح نهضت ملی مسکن و تشکیل تعاونی‌های جهش مسکن می‌تواند تاثیر بسزایی در کنترل قیمت مسکن و خانه‌‌‌‌‌دار شدن اقشار مختلف جامعه به ویژه کارگران و اقشار کم درآمد داشته باشند.