دولت دلالان مسکن را نقره‌‌‌داغ کند

مدیر پژوهشکده معماری و شهرسازی اسلامی:

دولت دلالان مسکن را نقره‌‌‌داغ کند

محمدمنان رئیسی، مدیر پژوهشکده معماری و شهرسازی اسلامی با اشاره به غیرمنطقی خواندن آگهی‌های واحدهای نقلی در برابر قیمت‌های نجومی در برخی از پلتفرم‌های داخلی گفت: برخی کاربران در شبکه‌های مجازی آگهی‌های ملکی انتشار می‌دهند که متراژ پایین و نرخ کرایه بالایی دارند که منطقی به نظر نمی‌رسد.
رئیسی در ادامه گفت: اگر در بازار مسکن عرضه و تولید مصرفی صورت نگیرد، در آینده نه ‌چندان دور مجدداً شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. دولت سیزدهم در وعده خود به کندی عمل می‌کند و امروزه که بیش ‌از دو سال از عمر دولت رئیسی گذشته است، اتفاقات چشمگیری در حوزه مسکن پیش نیامده است.
این مقام مسئول تاکید کرد: زمانی که تولید مسکن به اندازه کافی رخ نمی‌دهد، قطعاً در پلتفرم‌های داخلی شاهد آگهی متراژهای کوچک و قدیمی با قیمت‌های نجومی خواهیم بود و ادامه چنین روندی در بازار مسکن خطرناک خواهد بود.

 کاهش قیمت مسکن ناشی از ثبات نرخ ارز است
رئیسی درخصوص روند کاهشی قیمت مسکن در بازار، تاکید کرد: طبق بررسی‌هایی که طی روزهای اخیر از بازار مسکن انجام شد، می‌توان گفت قیمت واحدهای مسکونی روند کاهشی داشته و البته این کاهش قیمت منوط به فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی نیست، بلکه بیشترین میزان تأثیرپذیری را از بازار ارز شاهد هستیم.
وی افزود: همان‌طور که می‌دانیم مسکن در کشورمان جز کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود. بنابراین از روند قیمت دلار در بازار تأثیر می‌پذیرد و به دلیل کاهش قیمت دلار، قیمت مسکن نیز در بازار نزولی شده است.

 عرضه مصالح ساختمانی در بورس
این کارشناس حوزه ساخت وساز در گفت‌وگو با مهر گفت: قیمت مصالح فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت خانه را تشکیل می‌‌‌دهد و مهمترین مسئله در قیمت مسکن زمین است که باید مشکل آن در ساخت مسکن حل شود.
وی با اشاره به عرضه مصالح ساختمانی در بورس، گفت: مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن سهم چندانی ندارد و معضل اصلی در بحث ساخت مسکن تنظیم‌گری بازار از یک جهت و عدم مدیریت سیاست‌ها در تأمین زمین از سوی دیگر است.

 حضور دلالان در بازار مسکن
رئیسی با تاکید بر جلوگیری از ورود دلالان به بازار مسکن افزود: دولت باید ابتدا مشکل زمین را برطرف کند تا دلالان نقره-داغ شوند، زیرا به مسکن نباید به عنوان یک کالای سرمایه‌ای نگاه کرد. هم‌اکنون بیش‌از میلیون‌ها واحد مسکونی و زمین در سطح کشور وجود دارد که متأسفانه صاحبان این ملک‌ها رهن و اجاره نمی‌دهند. باید قانون جدی در این خصوص مصوب و اجرا شود تا سوداگران دست از این کارها بردارند.
وی افزود: مسئولان مربوطه بهتر است به جای مسائل حاشیه‌ای نقاط ضعف این مسئله را پیگیری کنند تا سرعت اجرای کار بیشتر شود. درخصوص واحدهای خالی باید مالیات وضع شود که قابلیت اجرا داشته باشد.

 اخذ مالیات سنگین از خانه‌‌‌های خالی
رئیسی با اشاره به عرضه ملک‌های سرمایه‌داران، افزود: دولت باید واحدهای خالی را شناسایی و صاحبان این واحدهای مسکونی را اجبار کند که ملک‌ها را برای تنظیم بازار مسکن عرضه کنند و درصورت عدم اجرای این روند مالیات سنگینی برای این‌گونه افراد در نظر داشته باشد.
وی تاکید کرد: دولت سیزدهم باید ابتدا سرمایه‌داران را ملزم به عرضه واحدهایشان کند، سپس با عرضه مناسب زمین در سطح کشور به‌‌‌خصوص در کلان‌شهرها قیمت مسکن را بشکند تا دیگر شاهد چنین آگهی‌های نجومی برای خانه‌های ۲۵ الی ۳۰ متری در پلتفرم‌ها نباشیم.