مسکن ابزار سیاسی دولت‌‌ها است

عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان زیربنایی:

مسکن ابزار سیاسی دولت‌‌ها است

محمدعلی پورشیرازی، تحلیلگر بازار مسکن و عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان زیربنایی معتقد است: مسکن 25متری دوای درد مسکن در کشور نیست و گره کور بازار مسکن به این آسانی باز نمی‌شود.
پورشیرازی معتقد است که مسکن به ابزار سیاسی دولت تبدیل شده است، چون به‌راحتی می‌تواند آن را کنار بزند ولی تاکنون برنامه‌ای تعریف نکرده است. او می‌گوید: پروژه‌هایی مانند ساخت مسکن 25متری هم نمی‌تواند گره بازار مسکن را باز کند. 
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان زیربنایی در پاسخ به اینکه آیا دولت‌ می‌تواند با وعده‌هایی مانند یک میلیون مسکن و مسکن 25 متری بحران خانه‌دار شدن را در ایران حل کند، به اکونگار می‌گوید: مسکن به ابزار سیاسی دولت‌ها تبدیل شده است، زیرا با افزایش قیمت در حوزه‌هایی مانند آهن، سیمان، سنگ و... بر روی قیمت تمام شده مسکن تاثیرگذار هستند.
این تحلیلگر بازار مسکن با بیان اینکه پیش از این فردی که در دولت استخدام می‌شد با دریافت وام و یا اندوخته‌ای محدود می‌توانست در کمتر از 10 سال صاحب خانه شود، ولی حالا شاید این آرزو برای بسیاری دست نیافتنی باشد، گفت: شاید با ارائه طرح‌هایی مانند ساخت سالانه یک میلیون مسکن و یا ساخت مسکن 25 متری نشان دهند که در این حوزه برنامه‌هایی دارند، ولی نهایتا این دولت است که باید کوتاه بیاید و مسکن ارزان در اختیار شهروندان قرار دهد.

 مقایسه مسکن‌‌سازی در ایران و دنیا
وی با اشاره به اینکه برنامه مسکن 25متری مانند طرح مسکن مهر پیش از این در بسیاری از کشورهای غربی و شرقی با موفقیت اجرا شده است، عنوان کرد: آنچه ما در ایران می‌بینیم متفاوت با آن کشورها است، درنتیجه مثلا مسکن مهر نتواست به هدفی که باید برسد.
عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان زیربنایی با بیان اینکه مشکل چنین طرح‌ها این است که نباید در مراکز کلانشهرها مانند تهران، مشهد، اصفهان، رشت و... اجرایی شود، تصریح کرد: چنین پروژه‌هایی باید در شهرستان‌ها و روستا‌ها در دستور کار قرار بگیرد تا از مهاجرت به کلانشهرها جلوگیری شود.
وی تاکید کرد: این موضوع می‌تواند در بلندمدت هم باعث زنده ماندن روستا‌ها و شهرستان‌ها باشد و هم به توازن بازار مسکن در شهرهای بزرگ کمک کند.

  موفقیت مسکن 25متری چه تضمینی دارد؟
پورشیرازی در پاسخ به این سوال که آیا طرح مسکن 25متری الگوبرداری از کشور ترکیه است، اضافه می‌کند: پروژه‌هایی مانند مسکن مهر و مسکن 25 متری نه‌تنها در ترکیه بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر مانند آلمان و فرانسه هم اجرایی شده است ولی یک تفاوت عمده بین اجرای این طرح‌ها در ایران و سایر کشورها وجود دارد.
وی تاکید می‌کند: در سایر کشورها دولت در پروژه‌های انبوه‌سازی، هر واحد را تنها به یک فرد می‌فروشد که او هم اجازه فروش به دیگری را ندارد و فقط می‌تواند به شهروند دیگری اجاره بدهد.
پورشیرازی با تاکید بر اینکه طرح مسکن 25 متری برای اولین بار در فرانسه اجرایی شد، اظهار داشت: بعد از اینکه پروژه به اتمام رسید توانست قیمت اجاره و همچنین قیت مسکن را کاهش دهد. چون دیگر نیازی برای خرید مسکن وجود نداشت و هر شهروندی می‌دانست که می‌تواند با پرداخت اجاره پایین زندگی کند.
این فعال حوزه ساخت و ساز مسکن معتقد است: در این کشورها دولت‌ها برای راحتی و آرامش شهروندانشان تلاش می‌کنند و درواقع مردم خود را دوست دارند. مشکل مسکن در ایران قابل حل است، ولی به شرط آنکه دولت با سیاست‌های عادلانه خود بخواهد به شهروندان کمک کند و بازار مسکن را در چارچوب عدالت قرار دهد.