ابرپروژه‌های در دست ساخت عربستان سعودی

عربستان، امروز را برای آینده بدون نفت می‌‌سازد

ابرپروژه‌های در دست ساخت عربستان سعودی

در حال حاضر عربستان سعودی تحت یک برنامه توسعه بسیار عظیم و گسترده قرار دارد. عربستان، با استفاده از پول نفت، امروز را برای آینده بدون نفت می‌سازد و در این زمینه پروژه‌های عظیمی در دست اجرا دارد.

 ۱- نئوم 
«نئوم» که بدون شک شناخته شده‌ترین ابرپروژه عربستان سعودی است، بزرگ‌ترین و بحث‌برانگیزترین طرح در دست ساخت این کشور است. ابرپروژه «نئوم» که محدوده‌ای به وسعت بیش از ۲۶ هزار کیلومتر مربع را دربرمی‌گیرد، از ۱۰ بخش تشکیل خواهد شد که ۴ بخش آن‌ تا به حال اعلام شده است، از جمله شهری به طول ۱۷۰ کیلومتر به نام «لاین»  که در تصویر آمده است. سه بخش دیگر عبارتند از یک شهر بندری ۸ ضلعی به نام «اُکساگون»، یک پیست اسکی به نام «تروجنا» و یک اقامتگاه جزیره‌ای به نام «سیندالا».
شرکت‌های معماری در حال کار روی این پروژه عبارتند از شرکت آمریکایی  Morphosis، شرکت انگلیسی CHAP، شرکت دانمارکی BIG، شرکت انگلیسی  Zaha Hadid Architects، شرکت‌های هلندی  Mecanoo و UNStudio، شرکت آمریکایی Aedas، شرکت آلمانی LAVA و شرکت استرالیایی Bureau Proberts.
۲- روشن
«روشن» ابرپروژه‌ای نه به شهرت «نئوم»، اما به همان اندازه بلندپروزانه است. هدف اصلی این ابرپروژه که به صندوق سرمایه‌‌‌گذاری عمومی عربستان سعودی تعلق دارد، افزایش نرخ خانه‌دار شدن در این کشور به ۷۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ است. برای این منظور قرار است ۴۰۰ هزار خانه در جریان این ابرپروژه ساخته شود. ابرپروژه «روشن» در حال حاضر در دست ساخت قرار دارد. تاکنون ۶ هزار خانه ساخته شده و ۲۷ هزار خانه ی دیگر نیز در حال ساخت است. همچنین در این ابرپروژه قرار است ۸۵۰ مسجد و۴۰۰ مدرسه ساخته و یک میلیون درخت کاشته شود.
۳- پروژه دریای سرخ 
در ابرپروژه «دریای سرخ» که یکی دیگر از طرح‌های مشهور عربستان سعودی و از بخش‌های کلیدی برنامه این کشور برای رونق صنعت گردشگری خود است، قرار است اقامتگاه‌هایی در سواحل این کشور ساخته شود. این ابرپروژه که به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان تعلق دارد، از ۲ بخش مجزا به نام‌های «دریای سرخ» و «آمالا» تشکیل شده است.
این ابرپروژه شامل فرودگاهی با طراحی شرکت معماری انگلیسی UK studio Foster + Partners می‌شود که در خاک عربستان سعودی در فاصله‌ای درحدود ۱۵ کیلومتر از سواحل این کشور در حال ساخت است. این شرکت انگلیسی نقش بسیار پررنگی در این ابرپروژه دارد و در حال ساخت چندین هتل نیز هست، از جمله یک هتل آبی حلقه‌ای شکل و یک اقامتگاه جزیره‌ای به نام «کورال بلوم» و همین‌طور یک هتل در میان تپه‌های شنی عربستان سعودی. این شرکت همچنین در حال ساخت آکواریومی به شکل صخره‌های مرجانی در اقامتگاه «امالا» است. دیگر شرکت‌های معماری در حال کار بر روی این ابرپروژه عبارتند از شرکت ژاپنی Kengo Kuma و شرکت استرالیایی Associates.
۴- دیریه 
ابرپروژه ۷ کیلومتر مربعی «دیریه» در غرب ریاض بر ناحیه تاریخی الطریف که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده تمرکز دارد، یک شهر خشتی است که اولین خانه خاندان سعودی بوده و به‌عنوان مهد پادشاهی سعودی شناخته می‌شود. هدف از ابرپروژه ۶۳/۲ میلیارد دلاری «دیریه» که مدیریت آن‌را جری اینزریلو برعهده دارد و هزینه آن ‌را صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی تأمین می‌کند، تبدیل این منطقه تاریخی به یک جاذبه گردشگری است. قرار است در این منطقه ۳۸ هتل، ۶ موزه و ۲۶ جاذبه فرهنگی دیگر ساخته شود. اولین فاز این ابرپروژه شامل ۲۱ رستوران رو به این شهر خشتی، در اواخر سال ۲۰۲۲ افتتاح شد.
۵- پارک ملک سلمان 
«پارک ملک سلمان» که در مرکز شهر ریاض در حال ساخت است، قرار است بزرگ‌ترین پارک شهری دنیا شود. این پارک که طراحی آن‌ را شرکت معماری دانمارکی Henning Larsen و شرکت معماری عربستانی Omrania برعهده دارند، ۱۱ کیلومتر مربع فضای سبز و یک میلیون درخت را دربرمی‌گیرد. این پارک قرار است با آب شهری ۱۰۰ درصد بازیافتی آبیاری شود. در مرکز پارک مجموعه‌ای از چند سازه دیدنی قرار خواهد داشت، از جمله «مجموعه هنرهای سلطنتی» شامل یک هرم ۱۱۰ متری با طراحی شرکت معماری اسپانیایی Ricardo Bofill.
۶- مرکز جده 
این ابرپروژه عمدتاً مسکونی که محدوده‌‌‌ای به وسعت ۵/۷ میلیون متر مربع را دربرمی‌گیرد و هزینه آن توسط صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی تأمین می‌شود، شامل ۱۷ هزار واحد مسکونی و ۲،۷۰۰ اتاق هتل به همراه ۴ سازه دیدنی خواهد بود. یکی از این سازه‌های دیدنی یک مرکز هنری با طراح شرکت معماری انگلیسی Heatherwick Studio است که در محل یک کارخانه نمک زدایی آب دریا در کنار دریای سرخ ساخته می‌شود. دیگر سازه‌های دیدنی این ابرپروژه عبارتند از یک ورزشگاه با طراحی شرکت معماری آلمانی GMP Architecten، یک خانه اپرا با طراحی معماری دانمارکی Henning Larsen و یک اوشناریوم با طراحی شرکت معماری آمریکایی SOM.
۷- پروژه کیدیه 
ابرپروژه «کیدیه» که یکی دیگر از طرح‌های عربستان سعودی برای توسعه صنعت گردشگری خود است، پایتخت سرگرمی، ورزش و فرهنگ عربستان توصیف شده است. این ابرپروژه ۳۶۷ کیلومتر مربعی که در حال حاضر در غرب ریاض در دست ساخت قرار دارد، امکانات تفریحی متعددی را دربرمی‌گیرد، از جمله مراکز ورزشی، سالن‌های کنسرت، زمین‌های مسابقه، یک زمین گلف و یک شهربازی که مرتفع‌ترین و سریع‌ترین ترن هوایی دنیا را خواهد داشت. این پروژه به طور کامل به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی تعلق دارد.
۸- مربع
ابرپروژه «مربع» که قرار است خط افق جدید شهر ریاض را تعیین کند، یک منطقه تجاری و تفریحی در اطراف یک آسمان‌خراش مکعبی شکل به ارتفاع ۴۰۰ متر و به نام «مکعب» خواهد بود. این مکعب که شامل ۲ میلیون متر مربع فضای فروشگاهی و جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری خواهد بود، در مرکز یک ناحیه ۱۹ کیلومتر مربعی قرار دارد که مرکز شهر جدید پایتخت عربستان سعودی خواهد بود. ابرپروژه «مربع» که هدایت آن‌را محمدبن‌‌‌سلمان، ولیعهد سعودی برعهده دارد، دربرگیرنده ۱۰۰ هزار واحد مسکونی، ۹ هزار اتاق هتل، ۹۸۰ هزار مترمربع فضای فروشگاهی و ۱/۴ میلیون متر مربع فضای اداری است.
۹- مرکز شهر سعودی 
ابرپروژه «مرکز شهر سعودی» که به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی تعلق دارد، قرار است یک مرکز شهر مدرن و چندمنظوره و جاذبه‌های گردشگری با فرهنگ‌های محلی متنوع عربستان در ۱۲ شهر این کشور برپا کند. این ابرپروژه درمجموع محدوده‌ای به وسعت بیش از ۱۰ میلیون متر مربع را دربرمی‌گیرد.
۱۰- ماسار 
در ابرپروژه «ماسار» که هدایت آن‌را یک شرکت ساخت‌وساز عربستانی خصوصی به نام Umm Al Qura برعهده دارد، قرار است زمینی به طول ۳/۶ کیلومتر و به عرض ۳۰۰ متر در کنار مسجد‌الحرام، مسجد جامع مکه مورد بازسازی قرار گیرد. در این ابرپروژه قرار است ۲۰۵ برج در اطراف خیابانی به پهنای ۶۰ متر منتهی به مسجد‌الحرام ساخته شود. اجرای این ابرپروژه با ساخت نزدیک‌ترین برج‌ها به مسجد‌الحرام آغاز شده و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۵ به پایان برسد. شرکت‌های معماری در حال کار بر روی این پروژه عبارتند از شرکت عربستانی Omrania، شرکت آمریکایی HOK و شرکت انگلیسی RMJM.
۱۱- العلا 
یکی دیگر از ابرپروژه‌های عربستان سعودی برای افزایش جمعیت گردشگران این کشور به ۱۰۰ میلیون نفر در سال، «العلا» در شمال غرب این کشور است که آن‌را سنگ بنای بلندپروازی‌های فرهنگی و گردشگری پادشاهی عربستان توصیف کرده‌اند. در این ابرپروژه قرار است در ناحیه اطراف منطقه تاریخی العلا که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد، چندین موزه و هتل ساخته شود، از جمله یک هتل زیرزمینی با طراحی شرکت معماری فرانسوی Jean Nouvel درون یک تپه ماسه سنگی و یک اقامتگاه چادری مجلل با طراحی یک شرکت معماری فرانسوی دیگر به نام AW2. موزه‌های این ابرپروژه عبارتند از یک موزه هنرهای معاصر با طراحی شرکت معماری لبنانی Lina Ghotmeh و موزه «اینسنس رود» (Museum of the Incense Road) با طراحی شرکت معماری انگلیسی Asif Khan.
۱۲- منطقه اقتصادی ملک عبدالله
منطقه اقتصادی ملک عبدالله که شاید دقیقاً یک ابرپروژه نباشد، چرا که ساخت آن پیش از اعلام برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی آغاز شده بود، یک منطقه اداری و مسکونی وسیع در ریاض است که بیشتر آن تکمیل شده است. این پروژه یک میلیون و ۶۰۰ هزار مترمربعی که با هدایت شرکت معماری دانمارکی Henning Larsen در حال طراحی است، قرار است شامل ۶۱ برج و آسمان‌خراش با طراحی چند شرکت معماری مختلف از جمله شرکت عربستانی Omrania، شرکت‌های آمریکایی SOM، Gensler و HOK و شرکت‌های انگلیسی CallisonRTKL و Foster + Partners باشد. همه سازه‌های این پروژه توسط چند پل مجهز به سیستم تهویه هوا به یکدیگر متصل می‌شوند و یک سیستم مونوریل ۶ ایستگاهه در سرتاسر این منطقه نیز قرار خواهد داشت. این منطقه اقتصادی به متروی در دست ساخت ریاض متصل خواهد شد. ایستگاه متروی منطقه اقتصادی ملک عبدالله که بسیار بزرگ خواهد بود، طراحی شرکت معماری انگلیسی Zaha Hadid Architects است.

۱۳- شهر غیرانتفاعی محمد بن سلمان 
ابرپروژه «شهر غیرانتفاعی محمد بن سلمان» که نام ولیعهد سعودی را  روی خود دارد و هزینه آن از سوی بنیاد شخصی او تأمین می‌شود، در شهر ریاض به عنوان مرکز رشد کسب و کارها و محلی برای حمایت از رهبران آینده عربستان سعودی در حال ساخت است. این شهر طراحی شرکت معماری انگلیسی CallisonRTKL است و با اتوبوس‌های خودکار آن می‌توان در عرض ۱۵ دقیقه به هر نقطه از شهر رسید. این شهر همچنین قرار است یک مرکز هنری با یک سازه شفاف با طراحی شرکت معماری بحرینی Studio Anne Holtrop، یک سازه سه گوش به عنوان مقر شهر با طراحی شرکت معماری استرالیایی Conrad Gargett و یک مرکز کره‌ای شکل ویژه علم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضیات نیز داشته باشد.