تولید مسکن به یک‌‌‌‌چهارم 8 سال قبل رسید

زمان انتظار برای خرید خانه در ایران وحشتناک است

تولید مسکن به یک‌‌‌‌چهارم 8 سال قبل رسید

نارسایی سیاست‌های مسکنی در ایران سبب شده است، بالا بودن هزینه تامین مسکن و عدم توازن عرضه و تقاضا به یکی از بغرنج‌ترین مشکلات خانواده‌های ایرانی بدل شود. در این فضا باید در نظر داشت، همواره بخشی از شعارهای کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری به بخش مسکن معطوف می‌شود و نامزدهای انتخابات راهکار را در ساخت مسکن و تامین مصالح ساختمانی و امثال آن می‌جویند.
محمود اولاد، کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است: مشکلات بازار مسکن سال‌‌‌‌هاست اصلا در محدوده این بازار نیست و وابسته به سایر بحران‌های اقتصادی کلان‌تر است که بر پیکره‌ مسکن هم سایه می‌اندازد.

 سقوط آزاد تولید مسکن در ایران
وی با اشاره به سقوط آزاد تولید مسکن در ایران گفت: در حال حاضر ساخت، تولید و عرضه مسکن به شدت کاهش پیدا کرده و بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تولید مسکن حدود یک‌‌‌‌چهارم 7 الی 8 سال پیش است. در ضمن باید در نظر داشت هرچند بعضا این شاخص به مدت کوتاه افزایش جزئی پیدا می‌کند، اما دیگر شاهد ارقام اعلامی اوایل دهه 90 نیست.
این کارشناس مسکن با تاکید بر اینکه عامل مهم کاهش تقاضا مانع از روشن شدن ابعاد فاجعه‌بار این کاهش در اقتصاد ایران شده است، ادامه داد: در بازار هم می‌بینیم که معاملات محدود به خانه‌‌‌‌ها با سال ساخت بالاتر و به اصطلاح دست دوم است. در این شرایط تنها انتقال مالکیت اتفاق می‌افتد و این انتقال مالکیت تاثیری بر رشد داده‌های اقتصادی ندارد.
اولاد تاکید کرد: هر چقدر این شرایط رکودی در عرضه مسکن ادامه پیدا کند، این خطر جدی‌تر می‌شود که با اندک حرکتی در زمینه تقاضا با رشد انفجاری قیمت مواجه شویم.

 سن دسترسی به مسکن برای خانه‌اولی‌ها
این کارشناس اقتصادی در پاسخ یه این سوال که سن دسترسی به مسکن برای خانه‌اولی‌ها چقدر است؟ توضیح داد: شاخص دسترسی به مسکن از تقسیم قیمت یک واحد متعارف بر درآمد سالانه هر فرد گرفته می‌شود، اگر یک فرد کل درآمدش را صرف پس‌‌‌‌انداز به منظور اخذ مسکن کند میزان متوسط مطلوب با احتساب متغیرهای متراژی و جغرافیایی حدودا بین 7 تا 10 سال تخمین زده می‌‌‌‌شود و با توجه به اینکه تمام درآمد یک فرد صرف مسکن نمی‌شود. این عدد دوبرابر یعنی حدود 20 سال می‌شود، در صورتی که در شرایط استاندارد این فرد طی 5 سال اول ورودش به بازار کار بتواند با وام صاحب ملک شود و 15 سال آینده را صرف پرداخت قسط وام کند، شرایط معقولی متوجه فرد است.
او در توضیح این مطلب افزود: اگر قیمت مسکن تقسیم بردرآمد بالای 10 سال بشود، شرایط خطرناکی پیرامون فرد است، اگر این رقم بالاتر برود، یعنی آن فرد در طی 30 سال کاری نتوانسته صاحب‌‌‌‌خانه بشود. متاسفانه در کشور ما این رقم خیلی بالاتر است که بین دهک‌‌‌‌های مختلف متفاوت است، ولی به طور متوسط سال‌های انتظار برای خرید یک مسکن معمولی تا 35 سال رسیده که رقم وحشتناکی است. این بدان معنا است که بعضا کار به جایی می‌رسد که دو نسل باید کار کنند تا صاحب-خانه شوند.

 مدت انتظار خرید مسکن به 130 سال رسید
وی گفت: مدت انتظار برای خرید مسکن برای دهک‌های پایین حتی بالاتر از این رقم هم است و طبق محاسبات با قیمت امروز و درآمد امروز برای این دهک‌ها ممکن است تا 130 سال هم طول بکشد تا کسی در دهک‌های پایین درآمدی صاحب ملک شود. به این ترتیب یعنی 5 الی 6 نسل باید قسط بدهند تا بتوانند مالک شوند. به این ترتیب می‌توان این‌گونه برداشت کرد که با این فاصله‌ قیمتی میان درآمد و قیمت مسکن، خرید ملک برای دهک‌های پایین درآمدی به امر غیرممکن تبدیل می‌شود که تاثیرات آن در اقتصاد و جامعه نمود خواهد یافت.